Jak robić lepsze zdjęcia w podróży?

fotki

Robienie zdjęć i selfie podczas podróży to część doświadczenia związanego z odwiedzaniem innych miejsc, poznawaniem nowych tradycji, zachowywaniem wspomnień i dzieleniem się najlepszymi chwilami z bliskimi. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Was podstawowy przewodnik zawierający wskazówki i sugestie, jak robić najlepsze selfie i zdjęcia podczas podróży.

Poznaj swój aparat

Niezależnie od tego, jakiego sprzętu używasz do robienia zdjęć i selfie podczas podróży, im lepiej wiesz, jak on działa, tym większe masz szanse na uzyskanie dobrych zdjęć.

Podstawowe ustawienia aparatu to przysłona (lub liczba f), czas otwarcia migawki, oraz ISO (czułość matrycy na światło). Na przykład im większy otwór przysłony (mały f-stop), tym mniejszy obszar zdjęcia, na którym zostanie ustawiona ostrość. Z drugiej strony, dzięki czasowi otwarcia migawki można zamrozić ruch (powyżej 1/60 sekundy) lub stworzyć wrażenie ruchu (poniżej 1/30 sekundy).

Podobnie w przypadku niskiej czułości ISO potrzeba więcej światła niż przy wysokiej czułości ISO, jednak wysoka czułość ISO może nadać zdjęciom ziarnisty wygląd.

Zjawiskowe zdjęcia możesz też zrobić w naszej pięknej stolicy, o której portal https://warszawainfo.pl pisze z zakresu wielu różnych dziedzin.

Tryb pro

Wybierając w aparacie tryb ręczny lub pro, masz możliwość zmiany ustawień i stworzenia własnej kompozycji. W trybie automatycznym aparat sam określi ustawienia, które uzna za idealne w zależności od przypadku.

Znajomość aparatu umożliwi szybki dostęp do interesujących funkcji, takich jak samowyzwalacz, a także do różnych trybów i efektów (noc, portret, panorama, ruch, zwolnione tempo, przyspieszone tempo).  Jeśli chcesz mieć większy dostęp do ustawień, ale aparat w smartfonie go ogranicza, możesz wypróbować aplikacje z ręcznym sterowaniem, takie jak Camera FV-5, Adobe Lightroom i Camera+.

Przygotuj sprzęt, którego będziesz używać

Zawsze, gdy wybierasz się w podróż w celu zrobienia zdjęć i selfie, ważne jest, aby sprawdzić poziom naładowania sprzętu, z którego będziesz korzystać (aparat cyfrowy, smartfon).

Weź ze sobą dodatkowy akumulator lub ładowarkę, na wypadek gdybyś ich potrzebował. Należy również sprawdzić stan pamięci masowej, zarówno fizycznej (pamięć wewnętrzna, karta pamięci), jak i wirtualnej (w chmurze).

Nie wykluczaj stosowania akcesoriów

Akcesoria do aparatów fotograficznych i smartfonów mogą mieć decydujący wpływ na jakość zdjęć. Choć wcześniej kojarzyły się z nieporęcznym i ciężkim sprzętem, obecnie dostępne są małe, lekkie i łatwe w użyciu wersje.

Na przykład pierścieniowe lampy LED do smartfonów to świetny sposób na dostosowanie oświetlenia do selfie lub podczas rozmowy wideo. Stabilizatory doskonale nadają się do robienia zdjęć i nagrywania filmów w ruchu, a wiele z nich działa jak mini statywy, podobnie jak najnowsze modele kijków do selfie.

Zanim kupisz stabilizatory i kije do selfie, upewnij się, że są one wyposażone w ministatywy, a także bezprzewodowe (Wi-Fi, Bluetooth) elementy sterujące i są w stanie utrzymać ciężar sprzętu, którego będziesz używać.   Jeśli wybierasz się na plażę lub zamierzasz spędzić czas w kontakcie z naturą, warto zaopatrzyć się w wodoodporne etui, które zapewni dodatkową ochronę Twojego smartfona.