Jak przygotować się do fotoreportażu ślubnego?

Fotografia ślubna to szczególny rodzaj reportażu. O ile podczas robienia zdjęć ulicznych czy fotorelacji z kulturalnego eventu fotograf może nie "złapać" jakiegoś momentu, aby po chwili zrobić nieco inne zdjęcie, w reportażu ślubnym oczekiwane są wszystkie kluczowe momenty. Zakładanie obrączek, wyjście z kościoła, powitanie na sali weselnej, pierwszy taniec, oczepiny – to tylko część sytuacji, które muszą znaleźć się w zestawie zdjęć oddawanych klientom. Jak zrobić dobry reportaż ślubny i cieszyć się usatysfakcjonowanymi klientami?

Twój sprzęt musi być niezawodny

Niezawodny sprzęt do podstawa podczas robienia reportaży, w których ułamki sekund mogą Cię pozbawić ważnego ujęcia. Zanim dotrzesz na miejsce, upewnij się, że masz ze sobą zapasowe baterie i kart pamięci. Dzięki takiej zapobiegliwości Twój aparat zawsze będzie gotowy do działania, a nawet jeśli okaże się, że karta pamięci padła, będziesz dysponować drugą. Równie ważny jest zestaw obiektywów, które pozwolą Ci wykonać zarówno szersze ujęcia, jak i atrakcyjne portrety z małą głębią ostrości. Obiektyw stałoogniskowy o wąskim kącie, na przykład 85mm, przyda się do portretowania gości czy pary młodej. Z kolei obiektyw szerokokątny, taki jak 24mm, doskonale sprawdzi się podczas robienia ujęć grupowych. Warto zadbać o to, aby były to maksymalnie jasne obiektywy, dzięki którym dasz radę pracować w zróżnicowanych warunkach. Dodatkowa lampa błyskowa może okazać się zbawienna w kościołach, w których często jest dość ciemno, albo na salach weselnych, gdzie światło jest wygaszone podczas zabawy, na rzeczy kolorowych reflektorów i kul dyskotekowych.

Jak wygląda fotograficzny reportaż ślubny?

Dokładnie poznaj oczekiwania klientów

To absolutna podstawa, choć zdarza się, że w ferworze rutyny fotografowie o niej zapominają. Niektórzy zakładają, że skoro narzeczeni zwrócili się właśnie do nich w sprawie zdjęć, to dokładnie wiedzą, czego mogą oczekiwać, ale często tak nie jest. Sam fakt, że zapytasz o indywidualne oczekiwania sprawi, że wyjdziesz na o wiele bardziej profesjonalnego fotografa, a przy okazji znacząco ułatwisz sobie pracę. Przed podpisaniem umowy warto ustalić, jaką ilość zdjęć i w jakiej formie finalnie otrzymają klienci, czy obsługujesz również popularnego ostatnio drona, do której godziny będziesz pracować na weselu oraz jak szybko klienci mogą spodziewać się gotowego produktu. Sporządzenie klarownej umowy i dobry kontakt przed samym weselem sprawią, że Twoja praca będzie o wiele bardziej komfortowa, a obie strony będą zadowolone.